Media forum

ІМУНІТЕТ ПРОТИ ФЕЙКІВ, ДЕЗИ І БРЕХНІ

image
28 січня 2021 року, Укртелерадіопресінститут за підтримки Держкомтелерадіо та за участі ГО "Центр розвітку "МЕДІАФОРУМ" провів  онлайн семінар для журналістів роздержавлених друкованих ЗМІ м. Суми, Сумської, Львівської та Полтавської областей.  Його актуальна тема  «Медіаграмотність: «Сеульська декларація щодо медійної та інформаційної грамотності для всіх і при загальній участі: захист від дезінфодемії», а також можливість завдяки додатку ZOOM узяти участь у семінарі колегам і з інших регіонів зібрали доволі численну зацікавлену в тренінгу аудиторію  слухачів. Модератор семінару заступник директора Укртелерадіопресінституту, заслужений журналіст України Сергій Тихонов .
Викладач відділення інформаційних технологій та медіа грамотності у сфері ЗМІ  Укртелерадіопресінституту Денис Замрій   зосередив увагу учасників на навчальних програмах з підвищення кваліфікації для працівників реформованих друкованих ЗМІ, а також інших регіональних медіа на тему «Засоби боротьби з фейками та маніпуляціями в соціальних мережах»; створення конкурентного контенту; засвоєння навичок і знань із застосування сучасних інструментів для роботи в соціальних мережах з метою монетизації діяльності медіа. Денис Замрій покроково виклав схему створення медіа імперії , яка має на меті залучення якомога ширшої аудиторії, використання можливостей  Інтернет мережі для заробляння коштів. Адже нині, за словами досвідченого медіа тренера, саме Всесвітнє павутиння дедалі впевненіше відвойовує аудиторію навіть у телебачення.
Валентин Бугрим, викладач відділення сучасних інформаційних технологій та медіа грамотності у сфері ЗМІ Укртелерадіопресінституту ознайомив учасників заходу з основними засадами Сеульської декларації як програмою дій з підвищення медіа грамотності. З ініціативи ЮНЕСКО, за сприяння Альянсу цивілізацій ООН, а також за участі Міжнародної університетської мережі з медійної та інформаційної грамотності й міжкультурного діалогу 2012-го року започатковано відповідний Всесвітній тиждень медіа грамотності. Крайній раз його проводили в Сеулі в жовтні 2020-го року. А в листопаді того ж року було оприлюднено  підсумковий документ форуму – декларацію. Тож, тема нашого семінару була, власне, гаслом вказаного міжнародного заходу. Його учасники задекларували головні підвалини для активації міжкультурного діалогу: інформаційна грамотність – уміння знаходити, аналізувати, використовувати інформацію; медіа грамотність – уміння отримувати доступ до медіа, а також створювати контент для самовираження та спілкування; технологічна, цифрова грамотність – уміння користуватися сучасними інформаційними технологіями та програмним забезпеченням з урахуванням усіх можливостей. Власне, семінар Укртелерадіопресінституту  і загалом наші навчальні програми є яскравим прикладом вдалої реалізації  цих надзвичайно важливих компетенцій у сучасному інформаційному світі, враженому, на жаль, пандемією COVID-19. Адже наші медіа тренери навчають, як виробити імунітет проти дезінфодемії, здатної ввести в оману людство, країни, держави, просто людину, а, відтак, завдати непоправної шкоди цивілізації. Валентин Бугрим проаналізував і наявні два законопроекти «Про медіа», розгляд яких у Верховній Раді  планується вже в лютому нинішнього року. Спікер констатував, що вказані  проекти закону навіть не містять відповідної, застосовуваної в міжнародних галузевих документах  термінології. А вона, за умов постійних масованих атак реальної гібридної війни в інформаційні сфері,була б доречною в законодавстві України. Як і відповідальність за дезінформацію, маніпуляції, дезінфодемію. Адже, скажімо, за торішніми даними соціологів , лише  три відсотки населення України справді розпізнають фейки, а 56 відсотків вважають, що розпізнають їх. Відтак, перебування суспільства у спотвореному сприйнятті реальності ,безумовно, є загрозою для його безпеки , безпеки кожної людини. Укртелерадіопресінститут надає слухачам  відповідні знання з опанування навиками розпізнавання дезінформації, спростування неправдивих фактів, оздоровлення медіа простору, утвердження високої медійної культури. Усі учасники навчального семінару одержали матеріали  заходу на електронну пошту.